Prace magisterskie a wypunktowania - formalnie czy artystycznie

Przygotowując prace magisterskie niejednokrotnie mamy pokusę, aby jakoś dodatkowo ją ozdobić. Na przykład, jeśli korzystamy z wypunktowań, to może przyjść nam do głowy zastosowanie wymyślnego stylu.

W pracach magisterskich i innego rodzaju pracach dyplomowych niejednokrotnie zachodzi konieczność wypunktowania. W zakładce Narzędzia główne na Wstążce w grupie Akapit znajduje się przycisk Punktory. Wciskając go możemy rozpocząć listę punktową. Klikając na strzałkę zyskujemy dostęp do biblioteki punktorów. Jest także możliwość zdefiniowania nowego punktora. Może to być zarówno symbol jak i obraz.

Oczywiście uatrakcyjnienie graficzne pracy magisterskiej do pewnego stopnia może być uzasadnione i polepszać odbiór pracy, ale nie warto przesadzać. W końcu nasza praca magisterska czy licencjacka jest formalnym dokumentem, w którego przygotowaniu obowiązuje nas odpowiednia forma.

Przede wszystkim ocenie podlega treść naszej pracy dyplomowej, ale zwykle dzieje się tak, że forma przykuwa bardzo dużą uwagę promotora i recenzenta i często wolą oni zwrócić nam uwagę, że przesadziliśmy z ozdobnością niż wskazać na to, że doszliśmy do złych wniosków, czy że przesłanki z których skorzystaliśmy nie były właściwe. Jest to po prostu łatwiejsze.

Trzeba zadbać o to, aby tekst pracy magisterskiej był merytoryczny i odpowiednio sformatowany. Użycie nadmiernie ozdobnych punktorów mogłoby wyglądać nie na miejscu, zwłaszcza jeśli prace które piszemy mają charakter wybitnie formalny, a więc związane są z tematyką prawną czy finansową.